طراحی-به-سبک-مدرن

به طور کلی، طراحی داخلی مدرن با پالت تک رنگ و یا اصطلاحاً، پالت رنگی مونوکروم، خطوط واضح و مشخص، سبک مینیمالیسم، نورپردازی و متریال طبیعی تفهیم می‌شود. در واقع، سبک مدرن به یک جنبش تاریخی زیبایی شناسی در اوایل تا اواسط قرن بیستم اشاره دارد.

علیرغم آنکه برخی از طراحان داخلی جهانی سهواً از طراحی مدرن با عنوان سبک دکوراسیون داخلی معاصر یاد می‌کنند و یا آنکه آن‌ها را با همدیگر اشتباه می‌گیرند، ولیکن، این دو سبک کاملاً متمایز از یکدیگر هستند.

به طور خلاصه، می‌توان نتیجه گرفت که سبک دکوراسیون داخلی مدرن، یک سبک از طراحی داخلی منزل شمرده شده که در اوایل قرن بیستم ظهور کرد. این سبک همچنان الهام بخش بسیاری از طراحان داخلی جهانی می‌باشد.

عناصر طراحی داخلی مدرن

به طور اساسی، طراحی داخلی مدرن مبتنی بر برخی عناصر و معیارهای چیدمان مطرح می‌گردد.

بنابراین، در صورت تمایل به اجرای دکوراسیون داخلی مدرن، موارد ذیل را مطالعه نمائید. ایده‌های ذیل به شما در راستای اجرای سبک مدرن کمک خواهند کرد.

  • خطوط واضح و مشخص

در وهله نخست، خطوط واضح و مشخص از اصلی‌ترین ویژگی سبک مدرن به شمار می‌رود.

این بدان معناست که خانه مدرن بر اساس خطوط صاف و مستقیم و بعلاوه، حداقل تزئینات ممکن ساخته می‌شود. بنابراین، انتظار می‌رود که خانه مدرن با یک فضای ساده، ظریف و زیبا معنا یابد.

  • سبک دکوراسیون مینیمال

به طور معمول، دکوراسیون داخلی به سبک مدرن عاری از هرگونه تزئینات اضافی و غیرضروری و شلوغی فضایی است. به عبارت دیگر، فضای سبک مدرن یک فضای دنج و خلوت می‌باشد.

در حقیقت، می‌توان گفت که سبک دکوراسیون داخلی مدرن عملکرد و کارایی را بر مدگرایی ارجح می‌داند.

  • استفاده از رنگ‌های خنثی

رنگ‌های دکوراسیون داخلی مدرن در راستای پالت رنگی خنثی و مونوکروم انتخاب می‌شوند. از این رو، طراحان داخلی جهانی معمولاً تمایل دارند از برخی انواع رنگ‌ها همانند سفید، مشکی، بژ، خاکستری و سایه‌های پاستلی به عنوان رنگ‌های غالب بر دکوراسیون داخلی منزل بهره ببرند.

  • طرح پلان باز

طرح پلان باز و یا نقشه طبقه باز، یک نوع طرح بوده که در آن از مبلمان به عنوان جایگزین دیوار برای تفکیک فضا استفاده می‌شود. هدف از اجرای نقشه طبقه باز در تقویت نورپردازی، تسهیل رفت و آمد کاربران و حداکثر میزان بهره وری از ارتباط میان فضایی خلاصه می‌گردد.

طرح پلان باز از مهم‌ترین انواع المان‌ اجرایی سبک مدرن در طراحی داخلی منزل به شمار می‌رود. در این راستا، طراحان داخلی جهانی معمولاً از جزیره آشپزخانه استفاده نموده تا فضای آشپزخانه را از اتاق ناهار خوری تفکیک کنند. علاوه بر این، ممکن است طراحان با استفاده از مبلمان سکشنال و یا مبلمان چند بخشی فضای اتاق نشیمن را تفهیم کنند و آن را از سایر فضاها تفکیک نمایند.

  • مبل‌های عریض و کوتاه

به طور عمومی، مبلمان عریض دارای پایه کوتاه قادرند ظاهری مدرن به فضا ببخشند. به خصوص آنکه پایه مبلمان از برخی انواع متریال طبیعی همانند فلز و یا چوب رنگ نخورده ساخته شده باشد.

انتخاب رو مبلی، نقش بسزایی در سبک طراحی داخلی مدرن دارد. رو مبلی پارچه‌ای و چرم از مهم‌ترین عناصر سبک مدرن به شمار می‌رود.

در این راستا، روکش چوبی (که در ساخت صندلی کلاسیک لانژ ایمز به سبک مدرن نیمه قرن بیستم مورد استفاده قرار می‌گرفت)، شیشه‌ای، کروم، استیل و بتن از مهم‌ترین انواع روکش مبلمان مدرن محسوب می‌گردد.

تفاوت سبک مدرن با سبک معاصر در چیست؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، طراحی داخلی مدرن به یک جنبش تاریخی زیبایی شناسی اشاره دارد. این در حالی است که سبک معاصر شامل انواع سبک‌های متغیر فعلی می‌باشد.

به عبارت دیگر، سبک معاصر به یک نوع سبک خاص اشاره ندارد. در واقع، سبک معاصر نه تنها با فلسفه خاصی از یک نوع سبک معنی نمی‌شود، بلکه اصطلاحی برای توصیف انواع گرایش‌های طراحی داخلی روز می‌باشد.

از این رو، سبک معاصر لزوماً ریشه در هیچ نوع گرایش طراحی داخلی ندارد. این سبک به تنهایی دربرگیرنده انواع سبک طراحی داخلی روز می‌باشد.

مهم‌ترین انواع ترند طراحی داخلی مدرن در سال ۲۰۲۲

ما در بخش ذیل قصد داریم به مهم‌ترین انواع ترند سبک مدرن بپردازیم.

  • مبلمان منحنی

پیش بینی می‌شود مبلمان منحنی از مهم‌ترین انواع ترند سبک مدرن در سال ۲۰۲۲ باشد.

طراحان داخلی جهانی از مبلمان منحنی برای به روز جلوه دادن فضای اتاق ناهار خوری، هال و دکوراسیون دفتر کار در منزل استفاده می‌کنند. مبل منحنی القاگر انرژی زنانه و حس گرما می‌باشد. و فضا را از آن حالت رسمی خود دور می‌کند.  

  • فضای چند منظوره

به طور کلی، فضای چند منظوره به فضایی اطلاق می‌گردد که می‌توان از آن در راستای اهداف متعدد استفاده نمود.در سال ۲۰۲۲، طراحان داخلی جهانی بیشتر بر روی این ایده کار خواهند کرد تا فضای اصیل و منحصر به فردی خلق کنند. ایده فضای چند منظوره معمولاً در طراحی اتاق نشیمن اجرایی می‌شود. هدف از اجرای این ایده بهره وری از حداکثر کارایی فضا می‌باشد.

  • پالت رنگی زمینی

در سال ۲۰۲۲، طراحان داخلی جهانی از انواع رنگ طبیعی در طراحی داخلی مدرن استفاده خواهند کرد. این رنگ‌های طبیعی به خوبی با پالت رنگی زمینی هماهنگ هستند. در واقع، هدف از استفاده این نوع رنگ‌ها افزایش احساس آرامش در فضای خانه و محل کار می‌باشد.

این ترند سبک مدرن در سال ۲۰۲۲ تداعی گر طبیعت است. بر اساس پیام ترند پالت رنگی زمینی، طبیعت هنوز وجود دارد و انسان‌ها باید از طریق بازیافت زباله به طبیعت کمک کنند.

  • استفاده از مصالح آلی

استفاده از مصالح آلی در سال ۲۰۲۲ به امری متداول تبدیل می‌گردد. فرآهم آوردن فضایی ساده و راحت از مهم‌ترین اهداف طراحان داخلی جهانی در سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود. با این حال، شرکت معماری و طراحان داخلی سعی دارند به جای استفاده از مصالح سنتی همانند چوب و یا سنگ از مصالح آلی و ارگانیک بهره ببرند.

بنابراین، انتظار می‌رود که طراحان داخلی از چوب بامبو به عنوان کفپوش استفاده نمایند. و یا آنکه از کاشی‌های سفالی به عنوان جایگزین دیوار بتنی بهره ببرند.

  • گیاهان آپارتمانی

پیش بینی می‌شود، گیاهان آپارتمانی طی چند سال آینده جزئی از ترند طراحی داخلی مدرن باشند. طراحان داخلی جهانی تمایل دارند از طرق مختلف تداعی گر طبیعت باشند. در این راستا، افزودن گیاهان آپارتمانی یک روش ایده آل برای تحقق چنین هدفی به شمار می‌رود.

افزودن گیاهان آپارتمانی به دکوراسیون داخلی منزل و محل کار حس و حال طبیعی‌تری به فضا می‌بخشد. استفاده از انواع گیاهان در این طرح آزاد می‌باشد. با این حال، ارکیده، سرخس و بنسای از مهم‌ترین انواع ترند طراحی داخلی مدرن در سال ۲۰۲۲ محسوب می‌گردد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *