روف گاردن و محوطه سازی

محوطه و روفگاردن

جهت مشاهده تصاویر با کیفیت بالا روی آنها کلیک کنید

یکی از مهم ترین فاکتورها در بازسازی ویلا  و اجرای آن  که باعث زیباتر شدن ویلا می گردد محوطه سازی می باشد.  اولین تصویری که از یک بنا در ذهن افراد می نشیند محوطه بنا می باشد به همین خاطر اغلب اوقات افراد زمان و هزینه قابل توجهی را برای محوطه سازی در نظر می‌ گیرند.

هدف از محوطه سازی ویلا ایجاد فضایی دلنشین با ظاهری زیبا و روحیه پخش متناسب با سبک طراحی ویلا می باشد.

محوطه سازی و زیباسازی پروژه های ویلایی تنها مختص به حیاط ویلا نمی شود بلکه برای استفاده بهتر و مفیدتر از فضای موجود و همچنین بهره گیری بیشتر از محیط اطراف ویلا برای قسمت بام ویلا هم زیباسازی طراحی و اجرا می شود که به آن باغ بام یا روف گاردن می گویند.

اجرای روف گاردن در ویلا برای افراد فضایی گرم و صمیمانه ایجاد می کند با استفاده از یک نورپردازی درست و اصولی و همچنین استفاده از پوشش گیاهی مناسب می‌ توان زیبایی این فضا را دو چندان کرد.

از طرفی دیگر اگر حیاط ویلا کوچک باشد می توان با طراحی روف گاردن فضای سبز بیشتری را برای ساکنین ایجاد کرد.

وجود پوشش گیاهی در بام علاوه بر گسترش فضای سبز و جنبه زیبایی شناسی که دارد به جلوگیری از هدر رفتن گرما و در نتیجه صرفه جویی در مصرف انرژی نیز کمک می کند.

توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین نکات در محوطه سازی، انتخاب پوشش گیاهی مناسب می باشد. پیش از انتخاب و کاشت گیاهان به میزان رشد ریشه آن، مقاومت آن در برابر تابش مستقیم نور خورشید، گرما و وزش باد توجه داشته باشید.

محوطه سازی و طراحی روف گاردن یکی از تخصص های شرکت معماری پدیده گستر مانا می باشد. مهندسین طراحی منظر و لنداسکیپ ابتدا تمام خصوصیات و ویژگی های فضای مد نظر را بررسی می کنند و سپس بر مبنای آن بهترین طرح ها را خدمت شما عزیزان ارائه می دهند.

  • ایجاد فضای سبز

محوطه سازی از بخش های مختلفی تشکیل می شود که ایجاد فضای سبز یکی از زیر مجموعه های آن می باشد یا به شکل ساده تر فضای سبز در دل محوطه سازی قرار دارد.

ابتدا باید مشخص کنید که می خواهید چه میزان از محوطه ویلا را به ایجاد فضای سبز اختصاص دهید زیرا محوطه سازی ویلا تنها مختص به ایجاد فضای سبز نمی‌ شود و باید دیگر المان ها از جمله آبنما، آلاچیق، زمین بازی، مسیر های عبوری … را نیز در نظر داشته باشید.

در ایجاد فضای سبز ویلا می توان از انواع درختان و گیاهان خوراکی، درختان میوه و تلفیق هر دو باهم استفاده شود این موضوع به شرایط اقلیمی و خاک منطقه و همچنین سلیقه شخصی افراد بستگی دارد.

  • اهمیت طراحی مسیر ورودی

یکی از بخش های محوطه سازی ویلا طراحی مسیر ورودی می باشد این مسیر شما را از درب ورودی به بنای اصلی هدایت می کند. اغلب این مسیر با استفاده از سنگ فرش یا دیگر متریال ها به شکل های مختلف از جمله دالان های تزئینی، پل و یا مسیر هایی که به صورت پیوسته حاشیه آن با استفاده از گل و گیاه تزیین شده است طراحی می‌ شود و می‌ توان با یک نورپردازی زیبا و خلاقانه زیبایی این مسیر را دو چندان کرد.

البته طراحی مسیر راه های ارتباطی تنها مختص به مسیر ورودی نمی شود و برای دسترسی به دیگر المان ها از جمله آلاچیق، زمین بازی و … نیز باید مسیر ارتباطی های زیبا و خلاقانه طراحی کرد.

  • طراحی استخر

یکی از جذاب ترین المان ها در محوطه سازی ویلا استفاده از استخر یا آبنما میباشد البته طراحی آن به بودجه، میزان فضایی که در اختیار دارید و سلیقه شخصی افراد بستگی دارد.

طراحی استخر حتی اگر کوچک باشد باعث ارتقای کیفیت فضایی و عملکرد محوطه فضای بیرونی ویلا می گردد.

اغلب استخر نزدیک به بنای ساختمان طراحی می‌ شود حال اگر طراحی آن به گونه ای باشد که تصویر بنا در استخر دیده شود نمایی بسیار زیبا پیدا میکند و باعث افزایش جذابیت معماری و فضایی میگردد.

  • طراحی فضای نشیمن

یکی دیگر از المان هایی که در محوطه سازی ویلا آن را کاربردی تر و زیباتر می کند طراحی فضایی برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی می باشد.

طراحی فضای نشیمن در محوطه سازی ویلا به شکل های مختلفی انجام می شود به عنوان مثال: می توانید از مبلمان زیبا و متناسب با دکوراسیون داخلی استفاده کنید و با استفاده از شومینه هایی که مخصوص فضای باز می باشند این محیط را گرم و صمیمانه تر کنید. این مبلمان می تواند در کنار استخر قرار داده شود و یا در دیگر فضاهای محوطه به صورت بالاتر، پایین تر یا همسطح با زمین طراحی شود.

نوع دیگر طراحی آلاچیق ها می باشد، آلاچیق ها متناسب با سبک طراحی ویلا در انواع طرح ها و ابعاد مختلف موجود می باشد‌.

 

خانه درخواست مشاورهارتباط با ما