بهترین طراحی داخلی اداری در سال 2020

سال ۲۰۲۰، سال تحول صنعت دکوراسیون و طراحی داخلی اداری بود. طراحی محیط الهام بخش و مناسب به لحاظ روانشناسی در محیط های اداری بسیار بر روحیه و عملکرد افراد تاثیر می گذارد. در شیوه مدیریتی جدید، اکثر کارفرماها در طراحی و یا بازسازی دفاتر اداری، بیشتر به ایجاد فضایی راحت و مناسب برای کارمندان توجه می کنند. ترکیب مبلمان راحت در یک محیط ایده آل، بازدهی کار بخش های مختلف را افزایش می دهد. در ادامه چند مورد از بهترین طراحی دکوراسیون داخلی اداری در سال ۲۰۲۰ اشاره شده است.

  1.  طراحی دفاتر اداری به صورت شیوه ی نوینی از Robert Propst

در دهه گذشته، به کار بردن ایده Robert Propst ( روبرت پروپست ) در طراحی داخلی اداری بسیار مرسوم بود. در این روش در محیط های اداری بخش های مختلف را به صورت اتاقک های مکعبی از یکدیگر جدا می کردند. تعداد  اتاقک ها در آن زمان بسیار زیاد بود. در آن زمان، تلاش می کردند که با استفاده از دیوارها، عوامل حواس پرتی را به حداقل برسانند. اما به تدریج چنین فضاهایی ضد اجتماعی، سخت و دشوار شناخته شده اند و طراحی های باز در دفاتر جایگزین این روش شدند. در سال ۲۰۲۰ مدیران دوباره به فکر ایجاد فضای های مشخص افتادند در دفاتر اداری افتادند. البته در شیوه نوین طراحی روبرت پروپست، از اتاقک ها به عنوان ایستگاه های کاری استفاده نمی نمی شود. در واقع اتاقک ها فضایی را ایجاد می کنند که کارمندان بسته به ضرورت کار خود می توانند در کنار محیط اصلی از آن استفاده کنند. به این ترتیب بدون ایجاد مزاحمت به راحتی می توانند بر کار خود تمرکز داشته باشند.

بنابراین در طراحی داخلی مدرن فضای اداری، به مدیران توصیه می شود که حتما تعدادی از این اتاقک ها را در دفتر کار خود نصب کنند. به غیر از ساخت دیوار، استفاده از تجهیزاتی مانند پارتیشن نیز در ایجاد فضای خصوصی بسیار مرسوم شده است. برای جلوگیری از اشغال فضا، می توان از قفسه ها و کتابخانه برای ایجاد فضا استفاده کرد.     

                                             

  1. بهره گیری از نور طبیعی در فضای دفاتر اداری

فضای کار کارمندان باید راحت، الهام بخش و ساده باشد. بنابراین در طراحی داخلی اداری ترجیحا از المان های ساده استفاده می کنند. نور طبیعی محیط کار را لذت بخش تر می کند و روحیه و انرژی کارمندان را افزایش می دهد. بنابراین در طراحی های سال ۲۰۲۰  بیشتر از پنجره های بزرگ و نورگیر در فضای دفتر ها استفاده می شود. چنانچه از پرده استفاده می کنید، بهتر است پرده ها در رنگ های روشن انتخاب شوند و باریک باشند و همچنین پرده ها باید به راحتی جمع شوند.

اگر امکان فراهم کردن نور طبیعی بیشتر را ندارید، یک راه ساده و کم هزینه که در طراحی های سال ۲۰۲۰ به آن توجه شده است، استفاده از آینه های بیشتری در دفتر استفاده کنید. آینه ها نور را منعکس می کنند و به این ترتیب می توانید نور بیشتری را دریافت کنید.

  1. بهره گیری از گیاهان در محیط کار

معمولا کارمندان ساعت بیشتر هر روز را در محیط کار می گذرانند، بنابراین دکوراسیون داخلی محیط در در روحیه و عملکرد آن ها بسیار موثر می باشد. در فضای سرد و بی روح افراد زودتر خسته می شوند و انگیزه خود را از دست می دهند و در نهایت راندمان کار کاهش می یابد. ایده های ساده ای مانند استفاده از گیاهان می تواند این یکنواخت و بی روح بودن فضا را برطرف کند. گیاهان به عنوان عنصر طبیعی بسیار روحیه بخش هستند و موجب کاهش استرس و تنش های کاری می شود. از طرفی به لحاظ روانشناسی، رنگ سبز آرامش بخش است و در طراحی های سال ۲۰۲۰ با تکیه بر این موضوع از گیاهان بیشتر استفاده می شود.

گیاهان سبز علاوه بر افزایش روحیه کارمندان، باعث می شوند که مشتریان و سایر افرادی که به دفتر مراجعه می کنند هم برداشت مثبت و خوبی از محیط کار و عملکرد کارمندان بدست آورند. تهیه گیاهان به لحاظ اقتصادی هم به صرفه می باشد و با هزینه ای اندک می توان فضای کار را تغییر داد. همچنین گیاهان مزیت های دیگری مانند پاکیزه کردن هوا، کنترل میزان رطوبت و تولید اکسیژن بیشتر در محیط و… نیز دارند.

بسیار مهم است که در فضای اداری از گیاهان مقاوم که در شرایط مختلف رشد می کنند و نیازی به مراقبت خاصی ندارد، استفاده شود.

  1. استفاده از میز هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع

مطالعات اخیر ثابت کرده است که ساعت ها پشت میز نشستن، بسیار مضر است و سلامتی گردن و ستون فقرات افراد را به خطر می اندازد. باید آسایش و راحتی کارمندان در محیط کار فراهم شود. این امر یک مسئله دو طرفه است، همانطور که حفظ سلامتی برای افراد مهم استف در روند کار، عملکرد افراد سالم کارآمدتر می باشد. در اکثر طراحی داخلی اداری در سال ۲۰۲۰ از میز های که قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد استفاده شده است. ممکن است برخی مدیران نگران هزینه تامین چنین تجهیزاتی می باشند اما لازم به ذکر است که تاثیر سلامتی در بازده کاری کارمندان، در مقایسه با هزینه های تهیه میز و صندلی های استاندارد بسیار بیشتر می باشد.       

 

  1. ایجاد فضایی برای جلسات و اتاق کنفرانس

جلسات تعاملی در ارتقا کیفیت کارها و افزایش ارتباط میان کارمندان موثر است. در شیوه های مدرن طراحی داخلی اداری برای ایجاد اتاق جلسات یا بخش کنفرانس، المان هایی برای ایجاد همکاری بیشتر در نظر گرفته می شود. استفاده از تخته سفید یا تخته سیاه برای نوشتن، انتخاب میز و صندلی راحت و استاندارد، تهیه میز کنفرانس ایستا و… برای چنین بخش هایی،  همگی در افزایش بازده جلسات موثر هستند.

 

  1. استفاده از رنگ های مناسب و جذاب

 اساس دکوراسیون داخلی در سال ۲۰۲۰ بر مبنای انتخاب رنگ صحیح و مناسب بنا شده است. دیگر استفاده از رنگ های خنثی و سرد مانند خاکستری، آبی کم رنگ و… چندان مرسوم نیست و در طراحی های سال ۲۰۲۰ بیشتر رنگ های تند و الهام بخشی سبز های تیره، آبی های پررنگ، صورتی و… به کار برده می شود.

استفاده از رنگ های پر جنب و جوش مانند زرد، نارنجی و یا قرمز تمرکز کارمندان را کاهش می دهد. بنابراین اصلا توصیه می شود که به مقدار کم از این رنگ ها در محیط به کار برده شود.         

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *